Cyklisté v pěší zóně a cykloobousměrky

cyklochodci

Od pondělí 5. srpna začalo na náměstí Míru ve Zlíně a blízkém okolí platit nové dopravní značení. Pro cyklisty to znamená, že například na náměstí Míru mohou jezdit na kole. Je-li na dopravní značce „Pěší zóna“ piktogram jízdního kola, může se cyklista pohybovat na jízdním kole bez časového či prostorového omezení přiměřenou rychlostí.

Samozřejmostí je ohleduplnost vůči chodcům a dalším účastníkům provozu. Pro chodce to znamená, že se v rámci pěší zóny mohou pohybovat prakticky neomezeně, ale nesmí zapomínat na to, že se i zde mohou setkat s jízdními koly, nebo jinými vozidly.

Další novinkou je jízda cyklistů v protisměru, zjednodušeně nazvána cykloobousměrka.

Pro cyklisty je obousměrná, pro motoristy však jednosměrná. Někteří řidiči zásobovacích vozů, chodci i cyklisté si budou na novou úpravu chvíli zvykat, proto všichni účastníci provozu by měli být opatrní, předvídaví a ohleduplní. Především cyklisté počítejte s rizikem, že se ostatní nemusejí vždy zachovat tak, jak by měli, a že prostředí nemusí být v takovém stavu, v jakém by mělo být (překážky na vozovce, výtluky, děti, volně pobíhající psi atd.).

Při jízdě na kole se vždy plně věnujte řízení, sledujte průběh cesty před vámi a provoz kolem vás !

Více zlin.eu