Aktuality,Různé

Ve Zlíně a okolí se jezdí na kole i v zimě

5 Led , 2017   Gallery

Někteří  cyklisté svá kola při prvním sněžení a mrazu ukládají k zimnímu spánku a věnují se jiným sportům nebo odpočinku. Jsou ovšem i takoví nadšenci, které ani sníh  a mrazy od ježdění neodradí. Naopak k zimnímu spánku uloží svá auta a na zimní cyklistiku se vyloženě těší. Dále je velká skupina cyklistů, kteří používají kolo na cestu do práce a zpět po celý rok. Co si připravit, pokud chcete vyjet na kolo v zimě?

Především musíte být vhodně oblečeni. Dát si na sebe několik vrstev teplého oblečení, které tak lehce neprofoukne, teplé rukavice a návleky na boty popř. teplé obutí jsou podmínkou. Pod přilbu čepici a na krk teplé návleky, které je možné dát i přes obličej při větším větru, nebo mrazu.

Když už vám to nedá a na kolo při chumelenici stejně usednete, nezapomeňte na ochranné brýle.
Pamatujte na to, že se v zimě dny krátí a tudíž je dříve tma. Nikdy proto nevyjíždějte bez světel !Pro každého cyklistu je stejně důležité vidět jako být viděn – a to i v případě, že nejezdí mezi auty.

Pořádně si zkontrolujte (nebo si nechte zkontrolovat odborníkem) funkčnost svých brzd. Stejně tak, jako vzorek na pláštích. V místech, kde je namrzlý sníh, nebo zledovatělá cesta doporučujeme pláště s hroty.

Při zimním ježdění je nutné  pravidelné promazávání všech součástek, které se při jízdě pohybují (hlavně řetěz a ložiska), čímž zabráníme jejich rychlému opotřebování. Nutno dodat, že zimní maziva se od těch letních liší. Při jízdě na sněhu lze očekávat, že se domů vrátíte s mokrým kolem a s vlhkostí je třeba se vypořádat, zejména v odpružení, ložiscích a dalších součástech, jinak by vám mohlo zrezivět. Vždy kolo nejprve očistíme a usušíme, teprve potom mažeme.

Města Zlín a Otrokovice zaregistrovala stále větší zájem svých obyvatel o celoroční cyklodopravu a snaží se udržovat cyklostezky co nejvíce sjízdné. Patří jim za to velké poděkování. Naopak některé města, jako například Napajedla zaspala moderní dobu a hodně využívanou cyklostezku u Moravy a Baťova kanálu nemá zájem v zimě udržovat. Cyklisty je využívaná hlavně na cesty do práce a zpět, ale i na zimní cyklo-turistiku.

 

 

 

, ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *