Různé

Oblečení v zimě na kolo

7 Úno , 2015   Gallery

Zimy na kole se někdy bojíme zbytečně. Chce to jen pořádně a správně se obléct. Ideální jsou moderní funkční materiály. Pak většinou stačí jen tři relativně tenké vrstvy.

Jízda na kole není jako jiné sporty – při běhu i na běžkách pracuje zpravidla celé tělo a tak i vnímání teploty je jiné. Na kole je ale horní část těla prakticky nehybná a tudíž je první radou obléknout se více než pro běh. Navíc, pokud nejezdíte po lese, jste na kole více vystaveni studenému zimnímu větru, který pocitové vnímání teploty ještě více snižuje.

Oblečení pro zimu bývá zateplené a vybavené nejrůznějšími typy membrán, které s různou mírou odolávají větru i vodě. Pod těmito svrchními vrstvami ale vždy musí být několik vrstev funkčního prádla, které od pokožky odvádí vlhkost a udržuje vaše tělo v suchu

Funkčním oblečením by každá vaše vyjížďka nebo jiné sportování mělo začínat. Tričko případně spodky z tenkého funkčního materiálu jsou skoro jako druhá kůže a předávají velmi rychle vlhkost od těla do dalších vrstev nad nimi. Tričko si klidně oblékněte přes tenké spodní ještě jedno pro větší tepelný komfort. Jako další vrstva pro trup se hodí nějaký hřejivý oděv, tedy zateplený dres s dlouhým rukávem nebo teplejší tričko a na závěr určitě kvalitní, nepromokavá bunda s membránou proti větru.

Na dolní končetiny lze při velké zimě navléci pod dlouhé cyklistické kalhoty (tzv. čapáky) ještě tenké funkční spodky. Svrchní vrstva je tvořena samotnými čapáky, které se zpravidla vyrábějí zateplené, s vnitřním počesem a membránami na povrchu. Některé kalhoty mají membránu jen na kolenou, což ale může být málo a proto raději volte takové, které mají funkční membránu na celém povrchu kalhot zepředu. Jen tak budete chráněni před vyčerpávajícím studeným větrem. Pokud vám nevyhovují klasické cyklistické kalhoty s upnutým střihem, jsou už dnes na trhu i volnější kalhoty určené na kolo.

Stejný systém oblékání můžete volit i na běžky nebo pro turistiku, vyplácí se řídit se při volbě oblečení a počtu vrstev nejen tím, jaké je venku zrovna počasí, ale také zamýšlenou intenzitou pohybu. Pokud se u aktivity hodně zapotíte a zahřejete, můžete se obléci méně (pozor ale na dlouhé pauzy, při kterých byste mohli prochladnout!).

Stejnou, ne-li větší péči, jakou věnujete trupu a končetinám ale věnujte při oblékání také okrajovým partiím svého těla. Právě ruce, nohy a nebo obličej jsou na prochladnutí dokonce mnohem háklivější! Na nohy tedy patří hřejivé ponožky z merino vlny, zimní tretry a nebo alespoň teplé neoprenové návleky na vaše běžné cyklistické boty. Rukavice ochrání prsty a ruce před mrazem a přispět k většímu tepelnému komfortu na rukou může opět přispět vrstvení – tenké rukavičky z funkčního materiálu jako spodní vrstva a teplejší rukavice přes ně.

Chcete-li se vyhnout různým onemocněním a nepříjemným zánětům dutin, nezapomínejte při pohybu venku v zimních měsících ani na pokrývku hlavy.

Vyrábějí se čepičky pod přilbu, oblíbené jsou v posledních letech také multifunkční šátky typu roura. Nezapomínejte ani na ochranu krku, a to šátkem nebo alespoň oblečením s vysokými límci.

Aby vám ale oblečení dobře sloužilo, je nutné se o něj dobře starat. Vždy pečlivě studujte rady výrobce, jak o oblečení pečovat. I membránové bundy postupně s tím, jak je používáte a perete, mohou ztrácet něco ze svých vlastností, a proto se na jejich obnovu prodávají speciální impregnační roztoky – nejčastěji se do pračky dávají místo pracího prášku, neboť bundu vyperou i připraví na další používání.

Zdroj: www.kolo.cz

,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *