Aktuality,Různé

Kde začíná kultura jízdních kol ?

1 Úno , 2018   Gallery

Když návštěvníci ze zahraničí navštíví Dánsko, jsou často velice překvapeni jejich cyklistickou kulturou. Tak se dotazují: „Jak to, že u vás jezdí tolik cyklistů ? „ Krátká odpověď zní: “ Začneme brzy“.

V Dánsku je jízda na kole  základní dovedností a je na stejné úrovni jak chůze a mluvení. Většina dánských dětí, když začnou chodit do školy – umí jezdit na kole. Školy pak mohou začít na mírně vyšší úrovni tím, že vyučují děti o dopravních pravidlech a bezpečnosti na silnicích a účastní se kampaní, které podporují dobré cyklistické návyky – např. „Cyklodoprava pro všechny děti“.

Bicyklový výcvik v obyčejné dánské rodině začíná v době, kdy je dítě ve věku od tří do šesti let. Tehdy dítě už na chvíli šlapalo na tříkolce a v posledních letech často také na výcvikovém kole, což je hrací kolo bez pedálů. Ovšem v konečném důsledku je nutno kombinovat sílu a rovnováhu na kole s pedály, aby se dítě naučilo zvládnout skutečné kolo.

Motivace u dětí je téměř vždy vysoká, zejména v rodinách, kde dospělí používají kolo ve svém každodenním životě – cyklistika je velmi nakažlivá. Ve větších městech se cyklistická rodina stala v posledních letech symbolem energie a úspěchu ! Často vidíte hrdé rodiče, kteří projíždějí městem s dětmi,  které se vedle nich pohybují na malých kolech. Nákladní jízdní kola s prostorem pro jedno nebo více dětí se staly také  symbolem moderní metropolitní rodiny – dokonce i korunní princ Frederik ho používá.

Seznam dobrých důvodů pro výuku dětí k cyklodopravě je dlouhý. Víme, že děti, které každodenně jezdí na kole, mají výrazně lepší fyzickou zdatnost než jiné děti a jsou mnohem méně vystaveny riziku vývoje vážných onemocnění způsobujících životní styl, jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a obezita. Cyklistika má také pozitivní vliv na schopnosti učit se, na radost z života a na sociální blaho. Když jsou trochu starší, děti si užívají svobodné jízdy na kole do školy, za volnočasovými aktivitami a návštěvy přátel. Osobní dopravní návyky jsou založeny v dětství. Pokračující pozitivní zážitky z jízdy na kole mohou téměř vyvolat závislost na tomto zdravém a ekologickém dopravním prostředku, zatímco děti, které na kole nejezdí, se pravděpodobně nestanou vášnivými cyklisty jako dospělí.

Cyklistika by měla být zábavná
Ale jak dáváme dětem pozitivní zkušenosti z jízdy na kole? Pro začátek je vždy dobrá hra. My dospělí se můžeme rychle začít zaměřovat na pravidla a techniku, ale pokud dáte malým dětem jízdní kola a bezpečnou oblast, v které mohou jezdit, začnou se dít úžasné věci. Děti se okamžitě začnou bavit na kolech – jezdí rychle, brzdí,  pohybují v malých kruzích, postaví se na pedály, možná se snaží zvednout přední kolo ze země. Je to první krok k tomu, aby se stali bezpečnými a jistými cyklisty.

Zdroj: www.denmark.dk

, ,Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *