Aktuality,Cykloakce

Beseda s profesorem Pavlem Pafkem na UTB

25 Dub , 2019   Gallery

Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Fakultě humanitních studií proběhla ve středu 24.4.2019 beseda „O štěstí ve zdraví i v nemoci“ s profesorem MUDr. Pavlem Pafkem, významným plicním chirurgem .
Besedě byl přítomný i náměstek primátora města Zlína MUDr. Miroslav Adámek, takže mu neunikly některé věty pana profesora, „které by se měly tesat do kamene a připomínat co nejčastěji občanům města Zlína.“, jak prohlásila koordinátorka Do práce a do školy na kole Jana Vybíralová.
Například, citujeme pana profesora Pavla Pafka :
* „Za každou investovanou korunu do cyklostezek se sedm korun vrátí v ušetřených penězích za zdravotní výdaje.
* Několikrát jsem ráno počítal, kolik lidí jede samo v autě. V průměru mi vyšlo, že v sedmi autech z deseti jede pouze řidič.
* Lidé by si měli uvědomit, že z místa svého bydliště nepřesouvají pouze svou váhu, ale současně přesouvají v průměru jednu tunu, což je váha jejich auta. K tomu, abych přesunul svých sedmdesát kilo, potřebuji přesunout tunu z místa bydliště do místa pracoviště a tu tunu poté přesouvám zase zpět. Těmi exhalacemi ohrožuji sebe i okolí, takže by se dalo s trochou nadsázky říci, že jsme všichni pasivními kuřáky motoristů. „

Pan profesor Pavel Pafko byl i mediální tváří motivační akce do Práce na kole v roce 2017. Zastává názor, že u cyklistů a chodců se nejedná jen o ekologickou dopravu, ale i o posílení kardiovaskulárního systému. „Měli bychom investovat více do dopravy bez aut a lidé by měli vědět, že nejlepší je chodit pěšky, jezdit na kole, nebo používat MHD.“ Ale zároveň dodává: „Pohodlí je limitujícím faktorem pro mnoho lidí. Za pohodlí jsou lidé schopni obětovat životní prostředí a jsou schopni také obětovat své zdraví a zdraví svého okolí.“

Během diskuse na FHS byl pan profesor Pafko požádán o podpis na plakátek v celorepublikové kampani Do školy na kole. Tato akce zatím ve Zlíně nemá větší odezvu. Přihlásily se doposud jen dva týmy z Gymnasia Zlín – Lesní čtvrť. Celkem 7 studentů. Koordinátorka Do práce na kole Jana Vybíralová ale věří, že další roky budou úspěšnější. Vždyť i motivační soutěž Do práce na kole v roce 2014 začala jen s 38 zaregistrovanými nadšenci ze Zlína a Otrokovic. A v letošním roce, před koncem dubnové registrace, je jich přes 900 přihlášených ! Města Zlín a Otrokovice jsou na 4. místě za Prahou, Brnem a Plzní.

Pan profesor u promítání obrázků hovořil obecně o štěstí. Jak si kolikrát neuvědomujeme si, že jsme vlastně šťastní, ve vztahu k ostatním lidem, k penězům, k víře. Pokud zrovna nemáme problém, který ovlivňuje naši psychiku. A co je vlastně štěstí ? Některé věci je lepší prožívat než definovat. Štěstí mezi ně určitě patří. Naučte se pociťovat více štěstí a všímat si i maličkostí, které vám dělají radost.

,



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *